Özel Güvenlikte Fiziki Güvenliğin Önemi Nedir?

Özel güvenlik hizmetleri günümüzde pek çok kurum ve kuruluşun firma, çalışan güvenliğini sağlamak için tercih ettiği hizmetlerden birisidir. Teknolojik gelişmelerle desteklenen özel güvenlik hizmetleri firma, plaza, alışveriş merkezi, fabrika, site bina güvenliği fiziksel güvenlik hizmetleriyle de desteklenerek daha verimli ve etkili bir yapıya kavuşturulmaktadır.

Fiziki güvenlik nedir?

Fiziki Güvenlik, fabrika ve tesis güvenliğinden site bina güvenliğine, stadyum güvenliğinden konser, konferans, festival gibi organizasyon güvenliğine, alışveriş merkezlerinin güvenliğinden diğer güvenlik hizmetlerine kadar geniş bir alanda kullanılan özel güvenlik hizmetleri arasında yer almaktadır.
Fiziki güvenlik hizmetleri, alanında uzman, tecrübeli ve görevinin gerekliliklerini bünyesinde bulunduran özel güvenlik personelleri tarafından teknolojik güvenlik sistemleri ile desteklenerek verilmektedir.

Fiziki güvenlik hizmetlerinin kullanım alanları nelerdir?

Fiziki güvenlik hizmetleri, 5188 sayılı yasa kapsamında çalışma izni olan ve fiziki güvenlik görevlisi yeterliliklerini bünyesinde taşıyan özel güvenlik personellerinin üst düzey güvenlik önlemleri almak ve var olan olası tehditlere karşı gerekli önlemlerin alınması şeklinde tanımlanmıştır. Bu tanımla bağlantılı olarak olası tehditlerin ortaya çıkabileceği, insan güvenliğinin riskli olduğu durumlarda ve alanlarda, insan sirkülasyonunun yoğun olduğu yerlerde elektronik güvenlik hizmetleriyle birleştirilerek fiziki güvenlik hizmetleri uygulanır.